Przykładowy Blue screen z Windows 10

Problemy z kwietniową aktualizacją Windows 10 (Windows 10 Spring Creators Update)

Nowa aktualizacja Windows 10 Spring Creators Update, która miała się ukazać 10 kwietnia,ukazała się 30 i, niestety, znowu okazało się, że zrobienie paczki aktualizacji, która zadziała z każdą konfiguracją jest trudne, a może nawet niemożliwe.

Oto kilka stwierdzonych problemów występujących w „April Update

Błędy:

0xC1900101 – 0x4000D
Instalacja nie powiodła się w fazie Second_Boot – podczas operacji wystąpił błąd Migrate_Data

0xC1900101 – 0x4001E
Instalacja nie powiodła się w fazie Second_Boot – podczas operacji wystąpił błąd Pre_Oobe

0xc1900101 0x30018
Instalacja nie powiodła się w fazie FIRST_BOOT – podczas operacji wystąpił błąd SYSPREP

Wycofanie zmian i komunikat po restarcie: „update się nie powiódł, kod błędu to 0xc1900101”

Czasem aktualizacja dochodzi do 33% lub 80% i komputer się zawiesza. Oczywiście warto wykazać się cierpliwością, ale jeśli po godzinie nic nie drgnęło, to ze spokojnym sumieniem możemy sprzęt wyłączyć.

Aby mimo wszystko przeprowadzić aktualizację, można zacząć od usunięcia napędów wirtualnych (jeśli są zainstalowane), odinstalowania karty graficznej, antywirusa i ewentualnie, podjąć próbę nowej instalacji z nośnika (USB lub DVD) z zachowaniem plików i programów.

Można też wykonać poniższe kroki, czasem pomagają.

Pobierz i uruchom narzędzie:  https://aka.ms/wudiag

Po tych działaniach aktualizacja czasem wykonuje się prawidłowo.

Jeśli ktoś ma szczęście i jednak, aktualizacja dojdzie do końca, to po restarcie może się zdziwić, widząc czarny ekran i komunikat:  „lokalizacja jest niedostępna”. Inna nie mniej przykra niespodzianka to ekran z wyborem „Wybierz układ klawiatury”, a następnie restart i propozycja naprawy systemu z wyborem: Windows rollback, Windows 10 w woluminie 3, Windows 10 w woluminie 4 lub podobny.

Niestety, na dziś są to przypadki beznadziejne i pomaga tylko reinstalacja systemu. Podobno w czerwcu Microsoft ma wydać łatkę, która zlikwiduje ten problem. Wiadomo, że problem występuje wyjątkowo często na komputerach z zainstalowanym programem antywirusowym Avast ale nie jest to regułą.

Innym problemem, do którego w końcu przyznał się Microsoft, to fatalna współpraca Windows 10 (1803) z SSD Intela 600p i Pro 600p, na których pojawia się pętla restartów oraz SSD Toshiby z serii XG4, XG5 i BG3, które się przegrzewają.

Niektórzy użytkownicy po aktualizacji dostrzegają problem z wykrywaniem mikrofonu. Dotyczy to między innymi komunikatorów Discord, Teamspeak3, platforma Steam. Jest to efekt zmian dotyczących prywatności i personalizacji i tam należy szukać rozwiązania.

Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania: „mikrofon”, wybrać: „ustawienia prywatności – mikrofon” i tam dokonać konfiguracji.
Można też trafić tam po ścieżce – Panel sterowania -> Prywatność -> Mikrofon ->